Şiddete maruz kalan Manipur’da mahsur kalan 62 UP öğrencisi uçakla Delhi’ye gönderildi

yasemin

Member
ŞANS Manipur’da devam eden etnik çatışmaların ardından 62 kadar Uttar Pradesh merkezli öğrenci, şiddetin vurduğu kuzeydoğu eyaletinden Yeni Delhi’ye uçtu. Kurtarılan öğrencilerin bir kısmı Imphal’dan (Manipur’un başkenti) direkt uçuşla Yeni Delhi’ye götürülürken, diğerleri Guwahati veya Kalküta’dan bağlantılı uçuşlarla ulusal başkente getirildi.

Hükümet, önümüzdeki iki gün içinde hala kurtarmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor. (HT fotoğrafı)

Şimdi Yogi Adityanath’ın hükümeti, bu öğrencilerin kendi bölgelerine güvenli bir şekilde ulaşmalarını sağlamak için mümkün olan her türlü önlemi alıyor. Yetkililer, Manipur’da mahsur kalan Uttar Pradesh öğrencilerinin önümüzdeki iki gün içinde kurtarılacağını söyledi. Uttar Pradesh Yardım Komiseri Ofisi’ne göre, 11 öğrenciden oluşan başka bir grup Çarşamba günü kurtarıldı.

Yetkililer, Manipur’da şiddet olayları patlak verdiğinde Uttar Pradesh’in 47 ilçesinden 136 öğrencinin orada mahsur kaldığını söyledi. Bunlardan 62 öğrenci Salı gününe kadar kurtarıldı. Yeni Delhi’ye inen kurtarılan öğrenciler UP Bhawan’a götürüldü ve oradan kendi bölgelerine gönderildi.

IIIT Manipur’da Elektronik alanında BTech okuyan bir Lucknow sakini olan Sanyog Mishra, “Ben birinci sınıf öğrencisiyim. UP hükümeti öğrencilerle çok iyi ilgilendi. Bize bedava uçak bileti verildi ve eyalet hükümeti bizi çok verimli bir şekilde kurtardı.”

Benzer şekilde, Ghazipur’da ikamet eden ve Imphal’daki Ulusal Spor Üniversitesi’nde öğrenci olan Santosh Maurya, Salı akşamı birkaç kişiyle birlikte Delhi’ye geldi. Şöyle dedi: “Gerginlik patlak verdiğinde, Aadhar kartlarımızı yüklememizin istendiği UP yardım hattı masasıyla temasa geçtik. Daha sonra hükümet bize bir uçak bileti verdi.”

Imphal’daki Ulusal Spor Üniversitesi’nde öğrenci olan bir başka Ghazipur sakini olan Suneet Yadav, eyalet hükümetinin kendisini kurtardığı için şanslı olduğunu söyledi. Salı günü saat 16:30’da Delhi’ye gelen Prayagraj’dan Sai Tejaswani, görüşünü şu sözlerle paylaştı: “Oraya bir iş için gittim ve bir görüşme için telefon bekliyordum. Kiralık bir odada kaldım. Şiddet patlak verdikten sonra, özellikle yalnız olduğum için işler korkutucu bir hal aldı. Ailem Twitter’da hükümet yetkililerine ulaştı. Neyse ki UP hükümeti bana ulaştı ve tüm uçuş düzenlemelerimi yaptı.

Bilgisayar Bilimleri alanında IIIT Manipur’da BTech’i takip eden Gorakhpur’da ikamet eden Ayush Pandey benzer bir hikaye paylaştı. “Hükümet yetkilileriyle telefon hattı aracılığıyla temasa geçtim. CM ofisi benimle iletişime geçti ve Aadhaar kartı kimlik bilgilerim dahil tüm bilgilerimi aldı. Daha sonra bize uçak biletimizi gönderdiler. Pandey, eyalet hükümetine çok minnettarız” dedi.

İyi koordine edilmiş bir kurtarma operasyonu sağlamak için UP Yardım Komiseri Ofisi, Gautam Budh Nagar ve Ghaziabad yetkilileriyle birlikte çalışıyor. Bir hükümet yetkilisi, kalan öğrenciler için biletlerin müsaitlik durumuna göre ayarlanacağını söyledi. Devlet, öğrencilerin havalimanına güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak için Manipur’daki idari makamlarla da koordinasyon içinde çalışıyor.

Eyalet hükümeti yetkilileri bir basın açıklamasında, Manipur’da devam eden durum nedeniyle, oradaki kurumlarda okuyan öğrencileri geri getirmek için Yardımcı Komiserlik Ofisi tarafından 7/24 1070 numaralı telefon hattı ve 9454441081 numaralı WhatsApp’ın yayınlandığını söyledi.

Manipur’da mahsur kalan 136 öğrenciden 52’si IIIT Manipur’da, 47’si NIT Imphal’da, 30’u Spor Üniversitesi’nde, ikisi Tıp Fakültesi’nde, üçü Central Ziraat Üniversitesi’nde ve diğer ikisi farklı kurumlardaydı.