Puri'deki Jagannath Tapınağı'ndan Ratna Bhandar 14 Temmuz'da açılacak: İnceleme Kurulu Başkanı

yasemin

Member
Mohan Majhi hükümeti tarafından kurulan yeni üst düzey komitenin başkanı Salı günü yaptığı açıklamada, Puri'deki Jagannath tapınağının Kutsal Üçlü'nün mücevherlerini ve diğer değerli eşyalarını içeren hazinesi Ratna Bhandar'ın 14 Temmuz'da açılacağını söyledi.


Puri, Odisha'daki Jagannath Tapınağı. (HT fotoğrafı)

Aynı zamanda Orissa Yüksek Mahkemesinden emekli bir yargıç olan Biswanath Rath, Hazine'nin çok beklenen envanterini denetlemek üzere 16 üyeli panelin başkanlığına atandı.

“Komite, anahtar orada olsa da olmasa da, çalışıp çalışmasa da Ratna Bhandar'ın yeniden açılması konusunda anlaştı. Rath Yatra festivali hâlâ devam ettiği için yetkililer meşgul. Bu nedenle tapınağın baş koruyucusundan anahtarı 14 Temmuz'da komiteye sunması istendi. Odisha hükümeti ve yönetim komitesinin artık karar vermek için biraz zamanı var. Hükümetin bize gerekli izinleri vereceğini umuyoruz” dedi Rath.

Geçen hafta, hükümetin eski Baş Yargıç Arijit Pasayat'ın başkanlığını yaptığı eski organı feshetmesi nedeniyle Ratna Bhandar'ın açılışı konusunda büyük bir kafa karışıklığı yaşandı. 12 üyeli eski komite, bu yılın Şubat ayında eski başbakan Naveen Patnaik tarafından kuruldu. Geçen hafta komite dağılmadan önce iki kez toplandılar.

Tapınağın mabedinin yakınında bulunan Ratna Bhandar, tartışmasız tapınağın en değerli varlığıdır ve tapınağa ait elmas, altın ve gümüş dahil olmak üzere çok sayıda paha biçilmez mücevher parçasını içermektedir.

Rath, test sürecinin zaman alıcı olması nedeniyle, bazıları 1.500 yıldan daha eski olan antik süsleri tanımlayabilecek yetkin kişilere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

“Odisha hükümeti kuyumcular ve metrologlardan oluşan bir grup oluşturmalı. Tapınak yönetimi, tapınak mülklerinin dışarıya çıkarılamaması nedeniyle süslemelerin alınacağı belirli bir yerin belirlendiğini söyledi. Süslemelerin türünü ve değerini (22 veya 24 karat), değerli taşların türünü vb. belirteceğiz. kontrol etmek. Bu durum çeşitli yönleri etkilediği için eyalet hükümeti envanterin başlayabilmesi için gerekli önlemleri almalıdır. Birden fazla ekip oluşturularak, güvenilir ve deneyimli kişilerin seçilmesi gerekiyor” dedi.

Dış oda tanrıların çeşitli ritüelleri için açılmış ve burada saklanan değerli eşyalar Tanrı Jagannath'ın Suna Besha'sı sırasında kullanılmış olmasına rağmen, iç oda 1978'den beri açılmamıştır. Jagannath Tapınağı Yasası, Ratna Bhandar'ın iç odasında saklanan tüm değerli eşyaların denetiminin her üç yılda bir yapılması gerektiğini belirtiyor.

“Envanter ve onarım çalışmalarında bazı sorunlar yaşanacak. İnananlar bu süre zarfında Rabbini uzaktan görmek zorunda kalabilirler. Ratna Bhandar'ın onarım çalışmaları ve süslemelerin envanteri olmak üzere iki husus vurgulanmaktadır. Bu bağlamda bazı standart işletim prosedürleri önerdik” dedi Rath.

4 Nisan 2018'de, Hindistan Arkeolojik Araştırması üyelerinden, aralarında Jagannath tapınağının baş koruyucusu, Puri bölge koleksiyoncusu ve tapınak hizmetçilerinin de bulunduğu eyalet hükümet yetkililerinden oluşan 16 üyeli bir ekip, Ratna Bhandar'ı 4 Nisan 2018'de açmaya çalıştı. Orissa HC'nin emirleri. Ancak ekibin taşıdığı anahtarların asma kilitle eşleşmemesi büyük tartışmalara yol açtı.

Ratna Bhandar'ın yüksekliği 11,78 metre ve genişliği 8,79 x 6,74 metredir ve tanrı Jagannath'a sunulan altının ve gümüş mücevherlerin saklandığı Bahara Bhandar (dış oda) ve Bhitara Bhandar (iç oda) olmak üzere iki odası vardır.

Ratna Bhandar'ın 13 Mayıs ile 23 Temmuz 1978 tarihleri arasında yapılan son envanterinde, hazinenin her iki odasında da net ağırlığı 128.380 kg olan 454 altın ve net ağırlığı 221.530 kg olan 293 gümüş eşya bulundu. İç hazinede 43.640 kg ağırlığında 367 altın ve 148.780 kg ağırlığında 231 gümüş eşya bulunurken, dış hazinede 84.74 kg ağırlığında altın ve 73.64 kg ağırlığında gümüş eşya bulunuyordu.