Banaras Hindu Üniversitesi Danışma Kurulu, öğrenci gelişimi için etkili politikalar önerecek

yasemin

Member
Banaras Hindu Üniversitesi (BHU), UGC yönergeleri ışığında üniversitenin çeşitli yönlerine öğrenci katılımı konusunda tavsiyelerde bulunmak için bir komite kurdu.

Banaras Hindu Üniversitesi (HT DOSYASI FOTOĞRAF)

Eğitim Dekanı’nın başkanlık ettiği panel, diğer saygın eğitim kurumlarında bulunan en iyi öğrenci katılım uygulamalarını inceleyecek ve öğrencilerin etkili ve proaktif bir şekilde katılabilecekleri fırsatları ve etkinlikleri belirleyecektir. “Bu alıştırma, hem müfredat hem de müfredatlar arası faaliyetler açısından üniversitenin ekosistemini geliştirmeyi amaçlayacaktır” dedi Dr. Rajesh Singh, BHU Halkla İlişkiler Sorumlusu.

Panel, öğrencilerin üniversite değerlerine uyum sağlamalarına yardımcı olacak olası yolları önerecek ve muhalif öğrenciler için reform önlemlerini uygulamanın yollarını ve araçlarını belirleyecektir. Üniversitedeki öğrenci yaşamının kalitesini iyileştiren diğer ilgili yönleri önerir. Komite ayrıca Hatalı Öğrencilerin Islah Mekanizması raporunu incelemekle de görevlendirildi.

Panelin üyeleri arasında Biyokimya Enstitüsü’nden çalışma direktörü Prof. S. Shrikrishna; Prof Ankur Singh, Tıbbi Müfettiş Yardımcısı, Sir Sunderlal Hastanesi; doktor Rajneesh K Singh, Üye, Yasal Hücre; doktor Vaishali Raghuvanshi, Mahila Mahavidyalaya ve Dr. Trayambak Tiwari, Psikoloji Bölümü. Sayantan Sanyal (Cdr Retd), Danışman (Öğrenci İşleri), Komite Sekreteri üyesidir.

2020 Ulusal Eğitim Politikası, akademik ve skolastik ilerlemelerine ek olarak öğrencilerin genel gelişimine odaklanmaktadır. Politika, tüm öğrencilere destek merkezleri ve kariyer danışmanları sağlanarak öğrencilerin fiziksel, psikolojik ve duygusal iyi oluşlarının sağlanması gerektiğini önermektedir. NEP 2020 tarafından önerilen fikirlerin ışığında, Üniversite Hibe Komisyonu (UGC) “Üniversite Öğrencilerinin Fiziksel Zindelik, Spor, Sağlık, Refah, Zihinsel ve Duygusal İyi Olma Hallerinin Teşviki için Yönergeler” yayınladı.