Alaya Apartmanı Çöküşü: Trajediden dört ay sonra hayatta kalanlar hayatlarını yeniden rayına oturtmak için mücadele ediyor

yasemin

Member
MUTLULUK Bundan tam dört ay önce, 24 Ocak’ta Lucknow’da Wazir Hasan Yolu üzerindeki beş katlı Alaya Apartmanı çöktü. Çökme, üç kişiyi (bir aileden iki kadın dahil) öldürdü ve birkaç kişiyi yaralarken, birkaç aileyi evsiz bıraktı.

Bal Haider ve Afreen Fatima (HT fotoğrafı)

Çökmenin yol açtığı fiziki yaralar büyük ölçüde iyileşirken, bina sakinleri hala normale dönemedi. Binadaki daire sahiplerinin çoğu ya kiralık apartmanlarda oturuyor ya da yakınlarının yanına sığınmış durumda. Hayatta kalanlara göre, hükümet şimdiye kadar onlara yalnızca sözlü güvenceler verdi.

Bina sakinlerinden Ranjana Awasthi, yürek burkan hikayesini HT ile paylaştı: “Ben bekar bir ebeveynim. Kocam, kızım Aloka doğduktan sadece bir yıl sonra vefat etti. Onu tek başıma büyüttüm ve hayatım boyunca ona bakmak için çok çalıştım. Düğünleri bu yıl yapılacaktı ama evimiz çöktü. Sonuç olarak, evliliği dağıldı ve ben 30 yıllık hizmette kazandığım her şeyi kaybettim.”

Ranjana ve Aloka, bir daire kiralamak mali yük olacağı için şu anda bir arkadaşlarının yanında kalıyorlar. “Kızım, düğünü planlandığı için çalışmayı bırakmıştı. Artık her şeyimizi kaybettiğimize ve maaşım yetmediğine göre kızım da yeniden çalışıyor. Umarım ikimiz de bir ev kiralamayı başarabiliriz,” dedi Awasthi.

Davayı soruşturan ve hiçbir sonuca varamayan memurların yetersizliğini suçladılar. “Ayrıca bölge komiseri ve CM ile tanıştım. Tüm yetkililer bana yardım sözü verdiler ama hiçbir şey olmuyor. Aslında, evimizi kaybetmemize rağmen hala ev vergisini ödemeye dair mesajlar almamız ironik” dedi. “Eşim öldüğünde büyük bir çalkantı yaşadım. Bugün kendimi benzer bir durumda buluyorum. İnşallah onu da başarabiliriz” diye ekledi.

Başka bir sakin olan Honey Haider, kayınvalidesinin ailesiyle birlikte yaşamak için eski şehre taşındı. Binanın çökmesi üzerine Honey ve eşi Afreen Fatima bir dergahta yaşamak zorunda kaldı. Bugün geçimlerini sağlamak için küçük iç mekan projeleri üzerinde çalışarak hayatlarını yeniden inşa etmeye çalışıyorlar.

“2022’de evlendik. Eşim ve ben serbest iç mimar olduğumuz için hiçbirimizin tam zamanlı bir işi olmadı,” dedi Honey. Çift, ayrılmalarına sadece bir ay kala çocuklarını kaybetti. Bir trajediyle başa çıkamadan bir başkası onları vurdu: binanın çökmesi.

Çift artık günün büyük bir bölümünü inşaat şantiyelerinde geçiriyor ama yeterince para kazanmayı zar zor başarıyor. Devlet yardımı olmadan çift zor bir dönemle karşı karşıya kalır. “Ortak bir aileydik ve hepimiz binanın aynı katında yaşıyorduk. Bugün tüm ailemiz ayrıldı. Kayınvalidemle yaşıyorum, babam kız kardeşimle Raipur’da ve erkek kardeşim Abbas Haider ve Ruba Haider onların kayınpederiyle birlikte.” “Babam depresyondan muzdarip ve hatta intihara meyilli. Ev vergisi ödemesiyle ilgili mesajlar almaya devam ediyoruz. Ağır bir yürekle devam etmeye çalışıyoruz. Başka ne seçeneğimiz var?” diye sordu çift.

Bu arada, binadaki başka bir apartman sahibi olan Bhola Prasad, hâlâ bir geri dönüş umuyor. 2017 yılında binada bir daire satın almıştı. Bhola, yaşlılığında tek geçim kaynağı olan daireden kira geliri elde etti. Bugün en küçük masrafları bile çocuklarına bağlı. “O (Bhola) bina çöktüğünden beri depresyonda. Bhola’nın oğlu Surya Gupta, “Bugünlerde pek konuşmuyor” dedi.